چقدر از تاثیر عوامل مهم بر موفقیت در کنکور سراسری آگاهی دارید؟

با هر سن، شغل و تحصیلاتی که باشید، نام کنکور سراسری دغدغه ای تکرار نشدنی در ذهن شما خواهد بود. هر ساله شاهد خیل عظیمی از داوطلبان برای ادامه تحصیل در رشته ی دانشگاهی مورد نظر خود، هستیم. بسیاری از آنها به راحتی راه های موفقیت را در پیش گرفته و از کنکور سراسری با سربلندی عبور می کنند. اما گروهی دیگر حیران از زحمات بی نتیجه ی خود، برای سال بعد آماده می شوند. اما در این مطلب با بررسی برخی از راهکارهای مفید و هدفمند، در جهت راهنمایی و هدایت افراد تلاش‌گر و دانش پژوه، گامی موثر و ایده آل برداشته‌ایم. در این مطلب راه های موفقیت در آزمون سراسری را با شما در میان می گذاریم تا با تکیه به این عوامل و اصول پایه‌ای، در رسیدن به مقصود و هدف خود پیروز گردید.

ذکر عوامل مهم برای موفقیت در کنکور سراسری :

1.خواستن ، خلق کردن و آفریدن است:

شاید این سخن که فلانی از هوش بالایی برخوردار است را بسیار شنیده باشید. اما ما در این مطلب می گوییم او خواسته است و سپس برای خواسته ی خود تلاش نموده است. در یک سخن آموزنده از وینسنت تی لمباردی که با مفهوم : “تفاوت بین یک فرد موفق و ناموفق، کمبود دانش و یا عدم توانایی در وی نخواهد بود، بلکه نخواستن او می باشد. ” شاهد اهمیت آفریدن و خلق کردن در پی خواستن خواهیم بود. آرزوهای افراد تعیین کننده ی خواسته های آنها خواهند بود. تا کنون به این اندیشیده اید که شما چه خواسته هایی دارید؟ و یا برای رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهای خود چه کرده اید و یا چه برنامه ریزی دارید؟ آیا تاکنون به این اندیشیده اید که چرا در کنکور سراسری شرکت کرده اید؟ تعیین هدف و نگریستن به آن تا دستیابی به هدف، بسیار شیرین و دلچسب می باشد. با انرژی منفی و نامناسب، این هدف را از خود دور نسازید. برای رسیدن به بهترین ها که در ذهن خود گنجانده‌اید، پافشاری و سماجت به خرج دهید. زمانی می توانید به بالاترین اهداف زندگی خود دست یابید که از شکست ها درس گرفته و آنها را پشت سر بگذارید. انرژی مثبت بدهید و در مقابل انرژی مثبت نیز دریافت کنید.  قدرت خلق کردن آرزو ها برای شما ایده ای ناب و دلپذیر می باشد که با تکیه به اصول مهم موفقیت به آن دست خواهید یافت.

 

2.انگیزه را در خود افزایش دهید :

اگر با یک معلم کلاس اول پس از ورود به کلاس صحبت کنید، به این نتیجه می رسید که اغلب دانش آموزان از استعداد در یادگیری و توانایی بسیار شبیه به هم برخوردار هستند. اما در پیشرفت های تحصیلی نتایج متفاوتی را شاهد خواهیم بود. این تفاوت در پیشرفت فقط وابسته به درس و غیره نخواهد بود. برخی از دانش آموزان در فعالیت های آموزشی و برخی هم در فعالیت های غیر آموزشی پیشرفت های قابل  توجهی را تجربه خواهند نمود. اما چرایی، این مسئله کاملا مشخص می باشد. در افراد علاقه و انگیزه های متفاوتی وجود دارد. بازی کردن نقش علت و معلول وابسته به انگیزه و علاقه در دانش آموزان خواهد بود. علاقمندان به فعالیت های آموزشی در این حیطه موفقیت های بیشتری را کسب می نمایند. در مقابل نیز همین موضوع صدق می کند. ایجاد انگیزه در دانش آموزان در روزهای اول درس و مدرسه رقم می خورد. پس بهتر است انگیزه و علاقه را در نظر بگیریم و سپس برای رسیدن به اهداف شایسته‌ی خود تلاش نماییم. با شناخت علاقه و انگیزه می توان گام های هدفمند و توانایی را در راستای رسیدن به هدف برداشت. برای افزایش انگیزه در دانش آموزان، استفاده از راهکار تکرار بسیار هوشمندانه می باشد. بهتر است هر روز تکرار کنید که هدف شما از ورود به کنکور سراسری چیست و چگونه می توانید این هدف شایسته را کسب نمایید. اما برای افزایش علاقه و ایجاد انگیزه راهکارهای زیاد دیگری نیز وجود دارد که با مراجعه به مشاوران متخصص در این زمینه در بانک کتاب می توانید به نتایج مثبتی دست یابید.

3.از تمرکز استفاده کنید :

در بسیاری از موارد شاهد عدم درک صحیح مطالب و موضوع از سمت دانش آموزان هستیم. آیا از دلیل عدم درک صحیح اطلاعی در دست دارید؟ چرا در برخی از موارد افراد دچار عدم درک موضوع و مطلبی خواهند شد؟ یکی از موضوعاتی که بسیاری از محققان و اندیشمندان برای عدم تمرکز به آن پرداخته اند، افزایش تمرکز در افراد می باشد. تمرکز در مطالعه و رفتارهای پژوهشی ،افراد را به طور شایسته همراهی می نماید. تمرکز چیست و چه تاثیری بر روی پیشرفت افراد دارد؟ با ایجاد تمرکز فرد می تواند اختیار ،دقت و توجه خود را بر روی یک موضوع، درس و یا یک فعالیت معطوف نماید. از این رو توجه و دقت فرد بر روی سایر موضوعات به شدت کاهش پیدا می کند. نکات قابل توجهی برای افزایش تمرکز در مشاوره های هوشمند و هدفمند بیان شده است. بررسی آنها می تواند کمک شایانی در افزایش تمرکز شما داشته باشد. یکی از راهکارهای مفید ارائه شده برای افزایش تمرکز، بی علاقگی فرد نسبت به موضوع می باشد. بی علاقه‌گی زمینه ساز بسیاری از ناهماهنگی ها در اراده و تخیل افراد می شود. از این رو فرد همواره با ذهن مشغول مواجه خواهد بود. آیا شما راهکارهای دیگری برای افزایش تمرکز سراغ دارید ؟

 

4.تاثیر برنامه ریزی بر روی موفقیت :

چقدر با افراد موفق در تماس بوده و آنها را می شناسید؟ از برنامه ریزی آنها چه می دانید؟ بله. طیف گسترده ای از افراد موفق و پیشرو برنامه ریزی را به عنوان قدم اصلی و اولیه موفقیت انتخاب نموده اند. برای دسترسی سریع و ساده به موفقیت های چشمگیر و ایده آل تکیه به یک برنامه ریزی هوشمند بسیار مفید می باشد. از جمله راهکارهای مفید برای موفقیت در کنکور سراسری نیز استفاده از برنامه ریزی‌های کاربردی و مفید می باشد. برنامه ریزی‌های کوتاه مدت، برنامه ریزی‌های بلند مدت و طیف گسترده ای از قالب‌های برنامه ریزی مفید، علاقمندان را برای دستیابی به موفقیت‌های چشمگیر، همراهی خواهند نمود. تلاش در کنار برنامه ریزی های ماهانه، بلند مدت و همچنین هفتگی شما را برای دستیابی به موفقیت آماده خواهند نمود. در بسیاری از موارد شاهد افرادی بودیم که بدون برنامه ریزی استارت زده و در پایان هنوز هیچ نکرده اند. در این صورت اهمیت برنامه ریزی را دریافته است که دیگر بسیار دیر شده است. اما اگر بتوانید با برنامه ریزی ادامه دهید، خواهید دید که در کمترین زمان، بهترین نتیجه را دریافت نموده اید. پس از همین حالا برای یک موفقیت بی نظیر، برنامه ریزی نمایید. یا شاید بهتر باشد برای برنامه ریزی دقیق و کاربردی از مشاوران متخصص راهنمایی ایده آل دریافت نمایید.

5.تعیین هدف:

آیا هدف خود را از کنکور دادن مشخص نموده اید؟ بسیاری از شما این نتیجه را دریافت کرده‌اید که بدون تعیین هدف نمی توان موفق بود و برای کسب موفقیت برنامه ریزی و تلاش نمود. برای به نتیجه رسیدن فعالیت ها و برنامه ریزی‌های افراد، باید تصویر روشنی را از هدف شایسته ی خود، در ذهن داشته باشید. اهداف نیز در بسیاری از موارد به صورت بلند مدت و یا کوتاه مدت تعریف شده‌اند. در بسیاری از موارد نیز افراد هدف های بلند مدتی دارند که برای رسیدن به آن ابتدا هدف های کوتاه مدت را طی خواهند نمود. برای نمونه با طی کردن اهداف کوتاه مدتی نظیر مطالعه ی هفتگی، ماهانه و یا روزانه می توان به اهداف بلند مدتی نظیر قبولی در کنکور سراسری دست یافت.

 

6.رویا پردازی کنید :

طبق گفته ی جیمز آلن: ” خیالی که در ذهن خود آن را می ستایید و ایده‌آلی که در صدر قلبتان می نشانید، همان چیزی است که زندگی‌تان را با آن می سازید و تبدیل به همان می شوید.” آرزوی موفق شدن با خلق کردن آن در ذهن، فاصله ی بسیار کمی خواهد داشت. برای دستیابی به موفقیت، بسیار به آن فکر کنید. در ذهن خود همواره موفق باشید و به بهترین ها دست پیدا کنید. با رویا پردازی و خیال پردازی می توانید آرزوهای دست نیافتنی خود را تحقق بخشید.

7.نقش جرات و باور در موفقیت :

طبق گفته‌ی دیل کارنگی: قایق اطمینان از ساحل دور نمی شود. فردی به بعیدترین نقطه می‌رسد که می‌خواهد کاری را انجام دهد و جرات انجامش را دارد. ” شما چقدر در انجام کارها جرات به خرج می دهید؟ آیا جز آدمهایی هستید که همواره برای انجام کارهای غیر ممکن آستین بالا زده و هرگز از شکست ناامید نمی شوند؟ فرد موفق کسی است که در زندگی خود همواره به دنبال غیر ممکن ها از دیدگاه های مختلف بوده و برای دستیابی به اهداف برجسته ی خود از هیچ فعالیتی دریغ ننماید. غیر ممکن ها شخصیت شما را پرورش داده و شما را به آن چیزی تبدیل می‌کنند که به آن می اندیشید. ترس، افکار منفی، خودخوری و عدم اعتماد به خود می تواند صحنه ی دلخراش شکست را برای شما به ارمغان بیاورد. افرادی که به ناممکن ها می اندیشند، همواره در کمترین زمان و با بهترین شرایط پیشرفت نموده و به علایق خود دست خواهند یافت. دایره‌ی آسایش و راحتی خود را کوچکتر نمایید. در مقابل برای افزایش جرات و توان خود اقدام کنید. افزایش میزان کار، افزایش انتظارات از توان خود، تقویت توانایی‌ها و قابلیت‌ها، نقش جرات و باور را در ذهن شما پررنگ‌تر خواهند نمود. توانستن خود را باور داشته و برای آن تلاش کنید.

8.وفادار و متعهد باشید:

چقدر با موفقیت‌های استراتژیکی آشنایی دارید؟ اراده ، آرزو، تعهد از جمله عوامل موثر در موفقیت‌های استراتژیک شما خواهند بود. در زمینه ی تعهد و وفاداری برای دستیابی به موفقیت می توان به سخن ماریو آندرتی اشاره نمود: ” آرزو، کلید انگیزه است. اما چیزی که موجب پیگیری مداوم در هدفتان می شود، اراده و تعهد است. تعهد شما را برای رسیدن به موفقیت های برتر توانا و قادر می سازد.” در کنکور سراسری شاهد افرادی هستیم که با برنامه‌ریزی‌های ایده‌آل و هدفمند مراجعه نموده اما در زمان عمل، دست از تلاش برمی دارند. عدم تعهد و وفاداری می تواند توان لازم را در رسیدن به اهداف بزرگ از شما بگیرد. کاهش انرژی و ناامیدی در برخی از روزها برای همه ی ما اتفاق افتاده است. اما این دلیل کافی برای دست کشیدن و ادامه ندادن نخواهد بود. بهتر است اندیشه های لازم در کنار تلاش هوشمندانه برای خروج از این حال و هوا را بکار ببندید. شاید بهترین تلاش برای خروج از این حال و هوا، تجسم هدف و موفقیت های بی نظیر خواهد بود.

9.نرخ شکست را افزایش دهید:

تصور اینکه در همان ابتدا بهترین باشید و بتوانید از پس تمام تست‌های کنکور برآیید، بسیار نادرست و نامناسب خواهد بود. در اینجا برای جلب توجه شما می توانیم به سخنی از توماس جی واتسون بپردازیم که از فرمول مهم برای دستیابی به موفقیت اینطور یاد کرده‌اند: ” نرخ شکست خود را دو برابر کنید. این طور نیست که شکست دشمن اصلی شما باشد. در مواقعی شکست شما را دلسرد می کند و در مواقعی از آن چیزی یاد می گیرید. پس می توانید پیش بروید و خطا کنید. هر کاری که می توانید بکنید زیرا آنجا جایی است که موفقیت انتشار شما را می کشد.” افراد برجسته و موفق نیز به راحتی به هدف خود دست نیافته‌اند. آنها نیز در مسیر خود سختی‌های بسیار زیادی را تحمل کرده‌اند. در برخی از مواقع سالها برای دستیابی به رشته‌ی مورد علاقه‌ی خود پشت کنکور مانده‌اند. به نوعی می توان گفت شکست راه رسیدن به موفقیت است. پس از هر شکست باید محکم‌تر و حساب شده تر گام بردارید.

10.موفقیت منتظر شماست :

طبق گفته ی ماروا کالینز:” موفقیت به سمت ما نمی آید، بلکه ما باید به سمت موفقیت برویم.” به دنبال موفقیت بروید چون موفقیت منتظر شماست. همه دوست دارند که موفقیت های چشمگیری را در کنکور سراسری کسب نمایند. اما این موفقیت برای افرادی قابل دسترسی است که برای رسیدن به آن تلاش نماید.

جمع بندی:

به اطرافت نگاه کن و خوب ببین. طبیعت و موجودات درون آن هر کدام با هدفی به وجود آمده و خلق شدند. یکی خورده می شود و یکی می خورد. یکی موفق می شود و به بهترین ها دست می یابد و دیگری در شکست قبلی خود وامانده است. تو آزادی که انتخاب کنی؟ دوست داری کدام از آن ها باشی و برای خواسته ات چه می کنی؟

عوامل مهم برای موفقیت در کنکور سراسری کدامند؟

تعیین هدف ، خواستن ، انگیزه ، تمرکز ، برنامه ریزی ، تعهد و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
19 + 5 =


فهرست