صفر تا صد شیمی کنکور

در مقاله حاضر به دنبال پاسخ به برخی از سوالات شما کنکوری های عزیز در رابطه با درس شیمی هستیم. سوالاتی از قبیل:چگونه می توان به درصد بالای این درس در کنکور دست یافت؟ بودجه بندی آن در کنکور به چه صورت است،نحوه مطالعه کنکوری آن چگونه باید باشد تا بهترین نتیجه را به دست دهد؟ بهترین منابع کنکور برای این درس کدامند؟ برای یافتن پاسخ این پرسش ها با ما همراه باشید

چگونه می توان به درصد بالای شیمی در کنکور دست یافت؟

بسیاری از افرادی که موفق به کسب درصدهای بالایی در درس شیمی کنکور شده اند تمرکز بر یک منبع را از رموز موفقیت خود در این درس می دانند آنها استفاده از چند منبع را نه تنها نکته ای مثبت برای رشد و پیشرفت نمی دانند بلکه آن را نکته ضعفی میپندارند که باعث عدم تمرکز می شود. پس کنکوری های عزیز دقت داشته باشند که در انتخاب منبع، تعدد منابع موجب دستیابی به موفقیت نیست و تمرکز صد در صد بر یک منبع است که می تواند موجب دستیابی به درصد بالا در کنکور شود.

تسلط کامل بر کتاب درسی است که می تواند ریشه یادگیری را محکم کرده و ذهن را برای تست زنی از منابع کمک درسی آماده نماید. بدون تسلط کامل بر کتاب و درسنامه اقدام به تست کاری عبث و در جهت اتلاف وقت است و به مراتب نتیجه قابل قبولی را نیز عاید فرد کنکوری نمی کند.

اهمیت این درس در کنکور ریاضی و تجربی برای همگان مشخص است. هیچ فردی بدون زدن درصد بالای شیمی قادر به آوردن رتبه خوب در کنکور نخواهد شد. متاسفانه یا خوشبختانه در سالهای اخیر تعداد افرادی که شیمی کنکور را درصد بالایی می زنند افزایش یافته و برخی از آنها این درس را 100 درصد نیز زده اند. از آنجایی که کنکور رقابتی است که در آن شایستگی افراد نسبت بهم سنجیده می شود وجود افرادی که این درس را 100 درصد می زنند کار را برای سایرین سخت تر می کند و افراد برای کسب رتبه خوب باید درصد بالایی در دروس و در اینجا به صورت ویژه در درس شیمی کنکور بدست آورند.

همانطور که میدانید درس شیمی درسی است که نه حفظی محض است و نه حلی محض. در حقیقت این کتاب را به صورت ذهنی می توان به دو بخش مباحث حفظیاتی و مباحث حلیاتی تقسیم بندی کرد.

برای تسلط به بخش حفظیاتی کتاب تسلط بر نقطه به نقطه کتاب درسی و مرور مباحث از روی درس نامه کتاب های کمک درسی و اقدام به تست زنی برای سپردن مهم ترین نکات به ذهن کافی است؛

اما در مورد مباحث حلیاتی، که مهمترین این مباحث مبحث استوکیومتری است، از بر کردن روابط و حل تمرینات بسیار برای ملکه شدن روش حل بر ذهن و تسلط کامل لازم است.

این گفته با این موضوع که از بر کردن فرمول های بسیار نشان از توانمندی بالای فرد در حل مسائل نیست بلکه خود می تواند منجر به سردرگمی نیز شود. به خاطر سپردن روابط و فرمول های اصلی به منظور حل مسائل شیمی در سریع ترین زمان ممکن است که اهمیت می یابد. این فرمول های اصلی اگر در ذهن طبقه بندی شوند فرد را قادر به حل مسائل بدون هیچ گونه استرسی می نمایند

عکس اول مقاله صفرتاصد شیمی

بودجه بندی شیمی در کنکور به چه صورت است؟

بودجه بندی در کنکور تجربی سال 99 بدین صورت است که 35 سوال برای این درس در نظر گرفته شده است که مدت پاسخگویی به آنها 35 دقیقه (به طور متوسط هر سوال یک دقیقه) می باشد، این 35 سوال شامل مباحث تمام پایه های تحصیلی می شود.

 برای راهنمایی بهتر در زمینه بودجه بندی شیمی در کنکور، توجه شما را بودجه بندی این درس در کنکور 98 تجربی جلب می نماییم:

–         کیهان زادگاه الفبای هستی: 3 سوال

–         ردپای گازها در زندگی: 3 سوال

–         آب، آهنگ زندگی: 2 سوال

–         قدر هدایای زمینی را بدانیم: 4 سوال

–         در پی غذای سالم: 4 سوال

–         پوشاک، نیازی پایان ناپذیر: 6 سوال

–         مولکول ها در خدمت تندرستی: 3 سوال

–         آسایش و رفاه در سایه شیمی: 4 سوال

–         شیمی جلوه ای از هنر، زیبایی و ماندگاری: 4 سوال

–         شیمی، راهی به سوی آینده ای روشن تر: 2 سوال

عکس سوم مقاله صفرتاصد شیمی
نحوه مطالعه شیمی کنکور چگونه باید باشد تا بهترین نتیجه را به دست دهد؟

به گفته یکی از افراد رتبه برتر در کنکور سالهای اخیر که موفق شده شیمی کنکور را 100 درصد بزند،مطالعه عمیق شیمی برای موفقیت در کنکور باید پروسه ای به صورت زیر را شامل شود:

  • مطالعه عمیق و درک کامل متن کتاب درسی
  • مطالعه جزوه مدرس (معلم مدرسه)
  • مطالعه و مرور درسنامه کتاب کمک درسی
  • اقدام به زدن تست های کتاب کمک درسی

این فرد اقدام به زدن تست های کتاب کمک درسی شیمی را در دو مرحله انجام می داده است. ابتدا به صورت آموزشی اقدام به تست زنی می کرده یعنی یک تست را زده و جواب آن را چک و در صورت اشتباه بودن نکته لازم را از آن یاد می گرفته و در مرحله دوم پس از اتمام تست زنی یک به یک، اقدام به تست زنی امتحانی یعنی زدن 40 50 تست در یک زمان می کرده است.

مطالعه شیمی کنکور باید به صورتی دقیق و جزئیاتی باشد که تمام بخش های کتاب را دربرگیرد، هیچ نمودار یا عکس یا زیرنویس و حاشیه نویسی را نباید از قلم انداخت. همچنین در مطالعه و تمرین مسائل باید به یاد داشته باشید از آنجایی که مسائل بیشتر به جواب رندی نمی رسند ادامه روند کار با اعداد اعشاری مختلف ممکن است زمانبر باشد از این رو بایستی آنقدر مسئله این گونه حل کنید تا در ضرب و تقسیم و جمع و تفریق اعداد غیر رند در کوتاه ترین زمان ممکن خبره شوید.

در صورتی که فکر می کنید حل مسائل وقت گیر می تواند شما را از پاسخ دهی به سوالات آسان منع کند، حل سوالات وقت گیر را به تعویق بیندازید؛ به این صورت که ابتدا به پرسش های آسان که نیازی به صرف وقت ندارند پاسخ دهید و سپس از ابتدا به پاسخ سوالاتی که جواب نداده اید و نیاز به حل مسئله و زمان در آنها وجود دارد اقدام کنید. بدین ترتیب زمان را مدیریت کرده و از سوالات آسانی که شاید پاسخ دادن به آنها چند ثانیه بیشتر طول نمی کشد غافل نشده اید.

برای علاقه مندان به شیمی، این درس در کنار سایر درس های تخصصی درسی شیرین تر و آسان تر به نظر می رسد و از آنجایی که در دفترچه دروس تخصصی کنکور در بخش آخر دفترچه آورده می شود بسیاری از افراد با عدم مدیریت زمان، زمان کمتری به این درس ارائه می دهند. با این حساب و با وجود افرادی که از تاثیر درصد بالای شیمی در کنکور غافل هستند،شیمی درسی رتبه بیار در کنکور محسوب می شود و آینده تحصیلی و شغلی شما را می تواند تحت تاثیر ویژه قرار دهد!

عکس دوم مقاله صفرتاصد شیمی
بهترین منابع شیمی کنکور کدامند؟

اگر نگاهی به سوالات در چند کنکور برگزار شده در سالهای اخیر داشته باشید به وضوح متوجه خواهید شد که در سالهای اخیر سطح سوالات شیمی کنکور بسیار بالا رفته و سوالات به مراتب سخت تری برای این درس طرح شده است. سوالاتی که بیشتر به سمت مسائل گرایش دارند تا سوالات درک مطلب و مفهومی. از این رو در کنار درک کامل مطالب کتاب های درسی به عنوان منابع اصلی، بایستی از برخی منابع کمک درسی نیز به منظور کسب تبحر لازم در شیمی کنکور استفاده کرد.

بهترین منابع که می توان برای این درس در کنار کتاب های درسی در نظر گرفت شامل مواردی به شرح زیر باشد:

 کتاب های انتشارات مبتکران 

کتاب های مبتکران تالیف آقای بهمن بازرگان که برای هر سال تحصیلی به صورت مجزا تهیه و چاپ شده اند از پر استقبال ترین و بهترین منابع کنکور هستند. درس نامه غنی این کتاب حتی بدون حضور در کلاس درک مطلب را برای شما آسان و کیفیت یادگیری تان را در حد بالایی ارتقا می بخشد. پرسش های چهار گزینه ای کتاب مبتکران متناسب با کنکورهای اخیر بوده و فوق العاده به درک مطلب عمیق شما کمک می کنند.

  – کتاب های انتشارات خیلی سبز 

کتاب های خیلی سبز رقیب جدی برای کتاب های مبتکران شیمی کنکور محسوب می شوند. این کتاب ها نیز در تست خلاقانه عمل کرده و بسیار به روز هستند. درس نامه کتاب خیلی سبز نیز با زبانی شیوا و گویا بیان شده است و از دیگر نکات مثبت این کتاب محسوب می شود.

  – کتاب های نشر الگو

برخی افراد که زمان زیادی تا کنکور ندارند و مطالعه کتاب های حجیمی چون کتاب مبتکران را زمانبر می دانند با استفاده از کتاب نشر الگو در کمترین زمان ممکن می توانند شیمی کنکور را جمع بندی کنند و از تست های ناب متناسب با کنکور سالهای اخیر این کتاب استفاده نمایند. نکات مهم مربوط به هر فصل در کتاب نشر الگو در ابتدای فصل خلاصه شده اند و چشم اندازی برای مطالعه جزئیاتی و عمیق فصل فراهم آورده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
6 + 2 =


فهرست