اگر شما هم داوطلب کنکورتجربی هستین و به دنبال زدن درصدی بالا در درس زیست شناسی هستین با ما همراه باشید:

 بیشتر داوطلبان کنکور به دنبال یک روش خوب و مفید برای خواندن کتاب زیست شناسی می باشند و ممکنه در انتخاب روش مناسب با توجه به گستردگی منابع دچار سردرگمی شوند. از آن جهت که درس زیست شناسی یک درس مهم برای دانش آموزان رشته تجربی می باشد، پس باید با یک روش درست و دقیق این درس را بخوانید که بتوانید به تست های ترکیبی و سنگین کنکور به راحتی جواب بدهید. در ادامه بهترین روش مطالعه زیست شناسی را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

بهترین روش های مطالعه زیست

 هر داوطلب کنکور یک برنامه مطالعاتی هفتگی دارد که در این برنامه شما باید بخشی از برنامه مطلاعاتی روزانه خود را به مطالعه زیست شناسی اختصاص دهید.(طبق گفته های مشاوران و رتبه های برتر کنکور توصیه میشود حداقل در کل هفته 25 درصد از کل ساعت مطالعه خود را به درس زیست اختصاص دهید).

در روش مطالعه زیست بهتر است:

1.ابتدا یک بار به صورت روزنامه وار کتاب درسی خود را بخوانید( بهترین و کامل ترین منبع، کتاب درسی می باشد).

2.در مرحله دوم با توجه به سرفصل ها کتاب را دوباره بخوانید در این قسمت شما باید زیر جملات مهم خط بکشید و قید ها را نیز مشخص کنید تصاویر را نیز مورد توجه ویژه قرار دهید.

3.در مرحله سوم به سراغ درس نامه کتاب تست که در ابتدا آن درس نامه جامع و ترکیبی وجود دارد بروید سر فصلی که در کتاب درسی مطالعه کرده اید در این کتاب تست نیز مطالعه کنید با این روش شما جز به جز کتاب درسی را یاد گرفته اید و هیچ نکته ای از قلم نخواهد افتاد.

4.در مرحله ای چهارم به سراغ تست ها بروید.

تصاویر کتاب زیست:

هر ساله شاهد هستیم که بخشی از سوالات کنکور از تصاویر موجود در کتاب می باشد. شما برای مطالعه تصاویر می توانید از کتاب موضوعی زیست تصویری استفاده کنید. در این کتاب تمامی تصاویر به طور کامل توضیح داده شده است و نکات ترکیبی آن نیز مورد توجه قرار گرفته شده است. شما با مطالعه زیست تصویری باید نکات تصاویر را در کنار تصاویر بنویسید که در موقع مرور به راحتی آن را بخوانید. به عنوان مثال شکل های فصل 4 کتاب زیست شناسی دوم خیلی مهم می باشد. و مورد توجه طراحان هر ساله می باشد.

فصل های که در کنکور به صورت ترکیبی می آیند:

 برای مطالعه زیست به صورت ترکیبی باید به تعدادی از فصل ها توجه ویژه داشت که این فصل ها را با کمک درسنامه خیلی سبز می توانید ترکیبی بخوانند. همان طور که میدانید بیشتر سوالات زیست کنکور ترکیبی می باشند. فصل های که باید ترکیبی خوانده شود شامل: بخش بدن انسان کتاب زیست دوم و سوم، ویروس های، باکتری ها، قارچ ها که در فصل های اخر کتاب زیست سوم می باشد. بخش زیست گیاهی، ژنتیک، سلولی-مولکولی ، و حیات و تکامل جمعیت، مطالعه زیست در این فصل ها باید ترکیبی باشد چون هر ساله بیش از 70 درصد تست های کنکور را تشکیل می دهند

بودجه بندی زیست در کنکور:

هر ساله بعد از کنکور درصد سوال هر فصل را منتشر می کنند اگر بخواهیم بودجه بندی زیست در کنکور را به صورت میانگین اعلام کنیم هر ساله 13 تا 16 تست کنکور از فصل های بدن انسان می باشد به صورت ترکیبی و یا به صورت مستقل، پس باید میزان مطالعه زیست بدن انسان را بالا ببرید. و توجه ویژه ای به آن داشته باشید. فصل قارچ ها و آغازیان به صورت ترکیبی بین 10 تا 13 سوال را به خود اختصاص می دهد. بعضی از دانش آموزان به راحتی از کنار این فصل ها می گذارند. اما با مطالعه بخش باکتری ها درصد قابل توجی در زیست شناسی را به راحتی بزنید. بخش گیاه شناسی به صورت ترکیبی بین 10 تا 12 سوال را در دفترچه کنکور خواهد داشت با مطالعه بخش گیاهی به صورت ترکیبی می توان درصد زیست خود را بالا ببرید. بعضی از دانش آموزان به راحتی بخش ژنتیک را کنار می گذارند. باید بگوییم که میزان 7 تا 9 سوال کنکور مربوط به بخش ژنتیک می باشد. شما با مطالعه بخش ژنتیک می توانید از دیگر داوطلبان پیشی بگیرید. شما با مطالعه زیست سلولی مولکولی می توانید بیش از 5 تا 7 سوال را در کنکور بزنید. بخش ساده تکامل بین 2تا 4 تست را در کنکور به خود اختصاص می دهد. شما می توانید با مطالعه زیست به صورت موضوعی درصد قابل توجهی از زیست شناسی را نصیب خود کنید.

بهترین کتاب کنکور زیست شناسی

اگر بخواهیم بهترین کتاب ها برای مطالعه زیست شناسی را معرفی کنیم در گزینه اول پیشنهاد ما خود کتاب درسی می باشد چون مرجع اصلی برای کنکور خود کتاب درسی می باشد. اما با توجه به ترکیبی و تخصصی بودن تست های کنکور مطمئنن کتاب درسی به تنهای کافی نمی باشد.

 در مطالعه زیست شما باید از کتابی استفاده کنید که ریز به ریز خطوط درسی را توضیح داده باشد که این ویژگی در کتاب هایی که در ادامه بررسی میشوند به خوبی یافت میشوند. در ابتدای کتاب خیلی سبز درس نامه جامع وجود دارد که به صورت ترکیبی و مفهومی توضیح داده شده است.

انتشارات خیلی سبز:

همان طور که گفته شد انتشارات خیلی سبز به طور تخصصی چندین سال می باشد که در زمینه درس نامه های تخصصی و ترکیبی درس زیست شناسی کار می کند. و برای تمامی پایه های اول، دوم، و سوم تجربی کتاب های  در قالب درس نامه زیست شناسی منتشر کرده است. که می توانند تمامی نکات زیست را مانند یک معلم خصوصی برای شما عزیزان توضیح دهد. در این کتاب از جدول های خلاصه های مفید استفاده شده که باعث خواند سریع مطالب می شود. بعد از خواند درس نامه هر درس به سراغ تست های آن فصل می روید. هر تست مطالق تست های کنکور شامل تست های دشوار متوسطو ساده طبقه بندی شده است. نکته مثبتی که در تست های این کتاب هست پاسخ جامع هر تست می باشد. که می توان با هر تست یک مطلب جدید دیگر را یاد گرفت و در دفترچه یادداشت خود آن را بنویسید. در مطالعه زیست شناسی باید به نکات ریز خیلی توجه کرد مانند قید ها که شامل زیاد، کم، برخی، بعضی،و… می باشد. برای این مورد بهترین راه حل کتاب های جیبی که شامل قید ها و درست، نادرست نیزمی باشد استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
23 + 12 =


فهرست