در زندگی امروز یکی از دغدغه های مهم همه ما مشکل کمبود زمان است. چرا ما با کمبود زمان مواجه می شویم؟ آیا واقعا زمان کمی برای انجام کارهایمان داریم یا اینکه درست استفاده کردن از زمان را نمی دانیم؟ برای روشن شدن این مهم باید به مقوله مدیریت زمان بپردازیم. مدیریت زمان چیست؟ و چگونه به ما در انجام به موقع کارهایمان کمک می کند؟ مدیریت زمان در واقع استفاده درست و بهینه از زمان است. اینکه از کمترین زمان بیشترین بهره را ببریم. اگر دچار مشکل کمبود زمان برای انجام کارهایتان هستید و یا همیشه کارهای زیادی برای انجام دادن و زمان کمی دارید این مقاله را از دست ندهید.

مدیریت زمان بطور کلی یعنی استفاده درست و بهینه از زمان برای انجام درست و به موقع کار هاست. برای انجام این مهم باید ابتدا مشخص کنیم چه کار هایی برای انجام دادن داریم یعنی لیستی از کارهای مورد نظر را تهیه کرده و نگاهی اجمالی به آن ها بیندازیم. سپس باید کار های لیست خود را اولویت بندی کنیم که کدام کارها برای ما از اهمیت بیشتری برخوردار هستند،و یا کدام کارها از نظر زمانی در اولویت انجام هستند و تا زمان مشخصی باید انجام شوند. و سپس بر اساس اولویت های فهرستی که تهیه کردیم، شروع به انجام دادن کارها کنیم. در بحث مدیریت زمان اصلی تحت عنوان اصل بیست هشتاد یا اصل پارتو مطرح است. طبق اصل بیست هشتاد ما بایستی 80% زمان خود را صرف 20% کارهایی کنیم که بیشترین اهمیت را برای ما دارند و 20% زمان را صرف 80% کارهایی کنیم که برای ما  20
% ارزش دارند. برای پی بردن به اهمیت کارهایی که باید انجام دهیم و نیز اولویت بندی درست این کارها باید حتما برنامه ریزی کنیم، تا اولا از همه کارهایی که باید انجام دهیم مطلع شده و هیچ کاری را فراموش نکنیم و دوم اینکه از اهمیت کارها و برنامه های لیست خود آگاه شویم. پس فهرستی از کارهایمان تهیه کنیم و اولویت بندی کنیم و طبق اصل پارتو 80% وقت خود را صرف 20% از کارهای مهم خود کنیم.

اهمیت مدیریت زمان چیست؟

چرا مدیریت زمان این همه اهمیت دارد. در دنیای پر زرق و برق تکنولوژی امروز که با یک کلیک در رایانه یا تلفن همراه، هزاران بازی آنلاین، تبلیغات جذاب و هیپنوتیزم کننده، که صاحبان آنها با آگاهی و تعمدا ذهن بیننده را به خود مشغول می کنند، به ما چشمک می زنند، اگر اگاه نباشیم وقتی به خود می آییم که چندین ساعت را صرف بازدید از شبکه های مختلف و یا سرگرم بازی ها و تبلیغات مختلف کرده ایم. و آنگاه ما می مانیم و کوله باری از کارهای روی زمین مانده، پروژه های ناتمام، درس های در انتظار خوانده شدن و حسرت و خستگی ناشی از این گشت وگذارهای آنلاینی.

بنابراین اینجاست که اهمیت مدیریت زمان برای ما روشن شده و نیاز است که با وسواس کامل به این مهم بپردازیم. یکی از دلایلی که ما دچار سردرگمی می شویم نداشتن هدف در برنامه هاست و از طرفی تنبلی و کاهلی باعث می شود ما در کارهایمان دچار سردرگمی شویم و نتوانیم کارها و برنامه های خود را به موقع و درست انجام دهیم. قطعا وقتی که ما اهمیت مدیریت زمان را درک نکنیم و درست برنامه ریزی نکنیم حتی در کارهایی که خبره و ماهر هستیم دچار مشکل شده و نمی توانیم آنها را به درستی انجام دهیم. چرا که وقتی با کمبود زمان مواجه شویم و بخواهیم کاری را در زمان کم انجام دهیم نمی توانیم از همه توانمندی های خود در کار استفاده کنیم

اما آیا مدیریت زمان به معنی حذف سرگرمی ها و تفریحات سالم خود است؟ آیا برای مدیریت وقت باید از همه سرگرمی ها و تفریحات خود صرفه نظر کنیم؟ البته که نه و در واقع با استفاده ی درست از زمان و مدیریت زمان نه تنها لازم نیست که از سرگرمی ها و تفریحات خود صرف نظر کنیم، بلکه می توانیم با انجام درست و به موقع کارها و برنامه های خود، زمان بیشتری را به تفریح و سرگرمی بپردازیم و از تفریحات و سرگرمی های خود بیشترین لذت و استفاده را ببریم. وقتی ما کار انجام نشده ای داشته باشیم که فکر می کنیم باید انجام می دادیم دائم ذهن ما درگیر آن موضوع است و ناخودآگاه از تفریحات و سرگرمی هایمان لذت نمی بریم.

حال که به اهمیت مدیریت زمان پی بردیم، این سوال این مطرح می شود که چگونه زمان را مدیریت کنیم و تکنیک های مدیریت زمان کدام ها هستند. در ادامه با هم مهمترین این تکنیک ها را مطالعه می کنیم.

تکنیک های مدیریت زمان
  • فهرستی از کارهای روزانه خود تهیه کنید.

برای اینکه به زمان خود و نیز کارهایمان اشراف داشته باشیم باید بدانیم که چه کارهایی برای انجام دادن داریم. بی شک مرور ذهنی برنامه ها ممکن است باعث فراموش شدن بخش مهمی از برنامه ها شود. بنابراین یکی ازمهمترین تکنیک های مدیریت زمان نوشتن لیست کاملی از کارها و برنامه های خود است. بهترین زمان برای تهیه این فهرست شب قبل و مرور آن در اول صبح، قبل از شروع به کار است. این کار بیشتر از ده دقیقه بیشتر زمان نمی برد ولی می تواند تاثیری شگفت انگیز در انجام به موقع کار ها داشته باشد.

  • کارهای موجود در لیست خود را اولویت بندی کنید.

 اولویت بندی کارها یکی دیگر از تکنیک های مدیریت زمان است و همانطور که در بالا نیز اشاره شد، باید 80% زمان خود را صرف 20% از کارهایی که بیشترین تاثیر را در زندگی ما دارند کنیم. باید کار ها را براساس اهمیت آنها و نیز فرصتی که برای انجام آنها داریم اولویت بندی کنیم. اگر در فهرست خود پروژه ای داریم که زمان زیادی به زمان تحویل آن نمانده است حتما باید در اولویت های اول قرار گیرد.

  • تمرکز خود را روی یک کار قرار دهید.

اگر کارهای زیادی برای انجام دادن دارید ممکن است احساس کنید که بهتر است که همه یا چند کار را با هم انجام دهید. این کار باعث از بین رفتن تمرکز شما و تحلیل رفتن انرژی تان می شود. حتی الامکان تمرکز خود را روی یک کار قرار دهید تا بتوانید بیشترین بهره را از زمان خود ببرید.

  • ورزش کنید.

تحقیقات نشان می دهند که رابطه ی مستقیمی بین ورزش کردن و سالم زندگی کردن وجود دارد. برای اینکه زمانتان را مدیریت کنید نیاز دارید که سالم باشید و انرژی کافی برای انجام این کارها داشته باشید که قطعا با ورزش کردن می توانید به این مهم دست یابید. پس برای مدیریت زمان ورزش کنید و سالم بمانید.

  • مهارت نه گفتن تان را تقویت کنید.

شاید بگویید مهارت نه گفتن چه ارتباطی به مدیریت زمان دارد. فرض کنید در حال انجام کار مهمی هستید که یکی از دوستان تان به شما پیشنهاد بیرون رفتن و یا… بدهد، اگر نتوانید به نحو مقتضی بگونه ای که دوستتان نیز ناراحت نشود نه بگویید. مجبور هستید با او بیرون رفته و کارتان انجام نشده روی زمین می ماند.

  • برای هر کاری مدت زمان تعیین کنید.

مدت زمان لازم برای هر کار را تخمین بزنید و زمانی را در طول روز که می خواهید به آن کار اختصاص دهید مشخص کنید. این کار باعث می شود روی کارتان بیشتر تمرکز کنید و برنامه شما به واقعیت نزدیکتر باشد.

  • کار خود را به تاخیر نیاندازید.

همانگونه که در تکنیک های مدیریت زمان قبلی توضیح داده شد اگر بعد از تهیه فهرست کارها، مدت زمان لازم برای انجام هر کار و نیز زمان انجام آن را مشخص کنید، از به تاخیر انداختن کارها جلوگیری می شود.

  • جزییات برنامه های خود را حذف کنید

جزییات برنامه های خود را حذف کنید تا در زمان تان صرفه جویی شود. اگر چه پرداختن به جرئیات و تمام و کمال انجام دادن کارها باعث بهتر شدن نتیجه ی کار می شود اما گاهی اوقات می توان کمی کمتر از عالی بود و کار را به موقع انجام داد. دست از کمال گرایی بر دارید و زمان خود را مدیریت کنید.

  • استراحت بین کارها را فراموش نکنید.

 در بین کار ها به خود استراحت دهید تا ذهن شما هم از پرداختن به برنامه ی قبلی خارج شده و با ذهنی آرام وارد کار بعدی شوید. البته فراموش نکنید که این وقفه های استراحت آنقدر طولانی نباشد که باعث از دست رفتن زمان شود. به خود احترام بگذارید و فاصله های کوتاهی را برای استراحت کردن و تازه کردن ذهنتان اختصاص دهید.

به موقع دست به کار شوید. یکی از معضلاتی که شاید اکثر ما با آن دست به گریبان هستیم، مسئله شروع به موقع هست. گاهی آنقدر در شروع کردن تعلل می کنیم که کل زمان انجام آن کار را است دست می دهیم. مراقب تعلل های پیش از شروع باشید.

بانک کتاب آلبرگ Review by 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
9 + 5 =


فهرست