عکس اول مقاله صفرتاصد ریاضی

ساخت یک روش مطالعه 

درصد بالای ریاضی در کنکور نیاز به داشتن یک روش مطالعه مناسب است.دانش آموزان به جای استرس داشتن، باید به دنبال یک روش مطالعه مناسب باشند. در ابتدا شایان ذکر است که روش مطالعه درس ریاضی نمی تواند برای همه یکسان باشد.اشتباه ترین کاری که دانش آموزان انجام می دهند، تکرار کردن یک شیوه ی ثابت برای مطالعه است.نمی توان گفت تمام دانش آموزان با یک روش مطالعه ثابت و تکراری می توانند به موفقیت برسند.

مشاوران و کسانی که در زمینه ی کنکور اطلاعات کافی دارند، در این مرحله برای یافتن بهترین روش مطالعه ی ریاضی کنکور، دانش آموزان را به سه گروه کلی دسته بندی می کنند:

1.دانش آموزانی که رابطه ی خوبی با درس ریاضی دارند و آن را به شکل کامل درک می کنند: این دانش آموزان نباید زمان خود را به مطالعه ی دوباره اختصاص بدهند. بهترین روش مطالعه برای این گروه از دانش آموزان، رسیدن به قدرت در تمرین تست است. در واقع این گروه مفهوم درس را متوجه شده اند و برای تثبیت آن باید تست زدن را در روش مطالعه ی خود بگنجانند. شاید بتوان گفت این گروه نیمه ی راه را آمده اند. برای رسیدن به درصد بالای ریاضی، تنها دانستن مفهوم مباحث موجود در کتاب های درسی کافی نیست. زمانی که دانش آموزان به صورت کامل با مفهوم مبحث های مختلف درس ریاضی آشنا هستند، حال باید دومین گام و مهم ترین گام را شروع کنند.در آزمون کنکور، زمان محدود است،پاسخ به سوالات درس های حفظی زمان زیادی نمی برد. تمرکز و سرعت در درس های محاسباتی مانند درس ریاضی تعیین کننده ی دانش آموز برتر است،به همین دلیل دانش آموزان باید آنقدر در روش مطالعه ی ریاضی کنکور، حل تست های گوناگون را انجام داده باشند تا بتوانند در زمان کوتاه تری از پس سوالات ریاضی کنکور برآیند. با هیچ کدام از روش های غیرمنطقی که سودجویان و موسسه های مختلف اعلام می کنند، نمی توان یک شبه صفر تا صد ریاضی را آموخت. شاید دانش آموزان این گروه تصور کنند چون مفهوم موضوعات را می دانند،نیاز به تمرین تست را ندارند.

2.دانش آموزانی که در مدرسه توانستند نمره مناسبی را بگیرند ولی مفهوم درس را می دانند: این دانش آموزان در یک موضوع مهم با گروه قبل فرق دارند،این گروه حتی مرحله ی اول مطالعه ریاضی یعنی تسلط بر مفهوم درس را به درستی انجام نداده اند. مطالعه ی درس ریاضی باید به صورتی شکل گیرد که دانش آموز درس را متوجه شود و فقط به حفظ کردن فرمول بسنده نکند. این گروه یک مرحله ی اضافی تر را هم باید انجام بدهند،آن ها در مرحله ی اول باید با مفهوم درس آشنا شوند و سپس به سمت تست زدن بروند. در بهترین روش باید ابتدا پس از مرحله ی تفهیم یک مبحث، تست های آموزشی را تمرین کرد. سپس در فاصله های چند روزه باید تست های زمان دار را تمرین کرد.

3.دانش آموزانی که حتی در مدرسه هم نتوانستند نمره ی تشریحی خوبی کسب کنند: این بخش از دانش آموزان معمولا همیشه در درس ریاضی نمرات کمی دارند. در واقع آن ها گویی همیشه با ریاضی مشکل داشته اند. این دانش آموزان نمی توانند در سال آخر به یکباره به درصد بالای ریاضی برسند. در واقع روش مطالعه ریاضی کنکور به ویژه برای این دسته از دانش آموزان باید از ابتدای دوران دبیرستان آغاز شود. استفاده از کلاس های گروهی یا خصوصی، مطالعه ی دقیق کتاب درسی و کتاب های کمک آموزشی و تمرینات مداوم سوالات تشریحی باید از چند سال زودتر برای شرکت در آزمون کنکور انجام شود.

اشتباهات رایج در روش مطالعه ریاضی

1.منابع نامناسب و غیر استاندارد: در اولین مرحله ی روش مطالعه ریاضی کنکور مهم ترین منبع کتاب درسی است. البته برای یادگیری مفهوم می توان از کتاب های کمک درسی معتبری هم استفاده کرد. منابع غیر استاندارد می تواند صدمات زیادی به دانش آموزان وارد کند. بهترین منبع تست زمان دار برای دانش آموزان کنکوری سوالات کنکور دوره های قبل است. آزمون های استاندارد برای آمادگی در کنکور هم می توانند منبع قابل اطمینان و استانداردی برای تمرین تست های زمان دار است.

2.ازدیاد منابع: دانش آموزان برای رسیدن به درصد بالا شروع به خریدن کتاب ها و منابع مختلف می کنند. رتبه برترها هم در روش مطالعه این درس، ابتدا سوالات تست یک کتاب را تمام می کردند و سپس به دنبال منابع دیگر می رفتند. زمانی که منابع مطالعاتی یک درس بیش از اندازه زیاد شود، نه تنها باعث پیشرفت دانش آموز نمی شود بلکه باعث سردرگمی او نیز خواهد شد.

3.چند روزه باید تست های زمان دار را تمرین کرد.

4.نداشتن زمان بندی: روش مطالعه ریاضی کنکور و به طور کلی تمام درس ها باید همراه با برنامه ریزی مناسب صورت گیرد.داشتن زمان بندی برای تست زدن موضوع بسیار مهمی است.اگر زمان بندی برای تست های ریاضی وجود نداشته باشد، می توان گفت انجام آن ها تاثیری ندارد. تست های زمان دار برای تقویت ذهن دانش آموزان و مشاهده ی تمام انواع تست های جدید است. دانش آموزان باید آنقدر تست های زمان دار حل کند تا بتواند در زمان استاندار کنکور، تعداد سوالاتی را که در آزمون وجود دارند را حل کند.

بودجه بندی ریاضی “مهم ترین موضوع”

بهترین روش مطالعه ریاضی آن است که مطابق با وضعیت تحصیلی دانش آموز، بودجه بندی و با استفاده از بهترین منابع مطالعه و منابع تست انجام شود. دانستن دقیق بودجه بندی باعث می شود در مطالعه ریاضی بدانند در کدام مباحث باید زمان بیشتری بگذارد و تعداد تست های زیادی را حل کند.روش مطالعه این درس برای دانش آموزان رشته ریاضی و تجربی متفاوت است. دانش آموزان رشته ی ریاضی درس های تخصصی تری دارند. حسابان، هندسه و گسسته کتاب هایی هستند که سوالات ریاضی رشته ریاضی از آن ها طرح می شود. در این کتاب ها، هر فصل بودجه بندی خاصی را به خود اختصاص داده است این دانش آموزان باید زمان بیشتری را برای حل تست هایی از فصل مثلثات، حد و پیوستگی و مشتق قرار دهند. نظریه اعداد، دایره و مبانی ریاضیات سه مبحث مهم از کتاب هندسه و گسسته می باشند. طبیعی است که تعداد سوالات طرح شده در کنکور از این سه مبحث زیاد است. از این رو استمرار در حل تست های گوناگون از این مباحث تنها راهکاری است که می توان به درصد بالا رسید. همه ی مشاوران و معلمان حذف کردن این مباحث مهم بودجه بندی را کاری غیر منطقی و ناآگاهانه می دانند. با توجه به کنکورهای سال های قبل می توان دید در این مباحث هم سوالات معمولی طرح می شود و هم سوالات سخت. پس سرمایه گذاری بر روی بودجه بندی فصل های پر سوال یک اصل مهم در روش مطالعه دروس است. توجه به بودجه بندی برخی اوقات باعث حذف منابع اضافی نیز می شود

در پایان باید بگوییم درس ریاضی یک غول نیست. دانش آموزان در هر رشته می توانند با یک روش مطالعه ی خوب و توجه به نکات ذکر شده در بالا، به درصد بالا هم برسند. در ضمن پیش از برنامه ریزی حتما به کارنامه قبولی های رشته مورد نظر خودتان نگاهی بیندازید. تا درصد تقریبی مورد نیاز برای قبولی را متوجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

Solve : *
30 + 20 =


فهرست